Ekonomi

Tesla, Model Y otomobillerinin ABD fiyatlarını 1.000 dolar artırdı

Tesla Pazartesi günü resmi web sitesini güncelleyerek Model Y’nin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm versiyonlarının fiyatında 1.000 dolarlık bir artış olduğunu duyurdu.

Fiyat değişikliği Model Y standart versiyonunun giriş seviyesi fiyatını 44.990 $’a yükseltirken, daha uzun menzilli ve yüksek performanslı versiyonların fiyatları artık sırasıyla 49.990 $ ve 53.490 $ olacak.

Bu fiyat ayarlaması, Tesla’nın Mart ayında yaptığı ve şirketin Nisan ayının ilk gününden itibaren Model Y fiyatlarını 1.000 $ artırmayı planladığını belirten önceki açıklamasıyla uyumludur.

Tesla’nın yılın ilk çeyreğine ilişkin üretim ve teslimat istatistiklerini bu hafta içinde yayınlaması bekleniyor. Bu rakamlarda, rekor kırılan bir önceki yılın son çeyreğine kıyasla olası bir düşüş hakkında spekülasyonlar var.

Elektrikli araçlara olan talep, Çin’deki rekabet ortamı ve yaygın ekonomik zorluklarla ilgili artan endişelerle birlikte, piyasa analistleri Tesla için ilk çeyrekte teslimat tahminlerini aşağı doğru revize ediyor.

Örneğin Wedbush Securities’deki analistler Tesla için tahminlerini değiştirerek hedef fiyatlarını 315 dolardan 300 dolara indirdi ve ayrıca hem ilk çeyrek hem de tüm yıl için teslimat tahminlerini düşürdü.

Analistler şimdi Tesla’nın ilk çeyrek için 425.000 araçlık teslimat açıklayacağını öngörüyorlar, bu da daha önceki 475.000 araçlık tahminlerinden bir düşüş anlamına geliyor.

“Gerçekleri açıkça ifade etmek gerekirse: Wedbush Securities analistleri, Çin’deki talebin 2024’te zayıf başlaması nedeniyle ilk çeyrek Tesla için son derece zorlu geçti” yorumunu yaptı.

Ayrıca, yaklaşan üç aylık teslimat rakamlarının “Tesla’nın hisse senedi performansı konusunda iyimser olanlar için bir kutlama nedeni olmayacağını” belirttiler.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir insan editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu