Ekonomi

Bakan Uraloğlu: 4 ekolojik köprümüzün yapım çalışmaları devam ediyor

Bakan Uraloğlu yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu köprülerin özellikle ekolojik istikrarın korunması amacıyla vahşi hayvanların güvenli geçişlerinin sağlanması açısından büyük değer taşıdığına dikkat çekti.

Bu projelerin çevreci bir yaklaşımla yeşil alanların tahribatını önlediğini ve trafik akışını düzenleyerek emisyon azaltımına katkı sağladığını belirten Uraloğlu, “Karayolu projelerinde inşaat çalışmaları başlamadan önce ekolojik alt ve üst geçitler çevre ile uyumlu olarak tasarlanıyor. . Bu sayede yaban hayvanlarının geçişleri ve habitat koridorları da korunmuş oluyor.” değerlendirmesini yaptı.

Uraloğlu, İstanbul-İzmir, İzmir-Çeşme karayollarında ikişer, Kuzey Marmara, Malkara-Çanakkale, Tarsus-Pozantı karayollarında birer, otoyol ve demiryolları olmak üzere toplam 8 ekolojik köprü inşa ettiklerini bildirdi. Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Sınırındaki köprü. köprü olduğunu söyledi.

Ekolojik köprü sayısını artıracaklarını belirten Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Kanada, ABD, Almanya, Singapur ve Avustralya gibi ülkelerde de bu köprüler çok yaygın. Amacımız bu dünyayı paylaştığımız vahşi hayvanları korumak ve hayatlarını gözetlemek. Şu anda 4 adet üretim çalışması devam ediyor. Ekolojik köprülerimiz devam ediyor.Biri İzmir-Çeşme karayolu üzerinde, “Halkalı-Eskişehir Hızlı Tren Projesi kapsamında 3 adet ekolojik köprünün inşaatı devam ediyor. Aydın-Denizli karayolu üzerinde yapılması planlanan köprü bulunmaktadır. Ayrıca Tarsus-Pozantı karayolu projesinde Türkiye’nin ilk yaban hayatı köprüsü olan “Orman Ekosistem Köprüsü” yapılmıştır.”

mengenhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu